פירות ים

מה זה יוני ואיך הטעם שלו?

קפוץ למתכון

אם אתם מרבים לבקר במסעדות סושי, אולי שמעתם מישהו ליד שולחן סמוך מזמין סושי קיפודי ים, ומשאיר אתכם תוהים, 'מה זה יוני'>

כאוכל סושי תכוף, היה לי חלק ניכר מהתרוצצות עם יוני במסעדות. לראות אנשים אחרים מזמינים uni (קיפוד ים ביפנית) גרם לי לתהות לגבי הטעם, המתכונים והקיימות שלו. זה גם הוביל לדיון על ההבדל בין ניגירי נגד סשימי .זה לא מפתיע שלעתים קרובות אני רואה אוני נמכר בעיר הולדתי סנטה ברברה, שכן Santa Barbara uni הוא אחד הזנים המבוקשים ביותר בעולם. מדי שבת בבוקר, דייגים מקומיים מוכרים את התפיסה שלהם ב- שוק הדייגים בנמל.לאחרונה ירדתי לשוק הדייגים כדי לברר עוד. מאמר זה דן בכל מה שקשור לאוני, כולל הטעם שלו, איך לאכול אותו ומה זה בדיוק יוני. זה ייתן לכם הבנה טובה יותר כיצד נהנים מהמעדן הזה ברחבי העולם, מסושי יפני Sea Urchin ועד Ricci di Mare האיטלקי (ספגטי עם קיפוד ים).קיפוד ים סגול בשוק הדייגים של סנטה ברברה.

מה זה יוני'>

אוני הוא החלק האכיל של קיפוד ים, הידוע מדעית ככינודרמים כדוריים. היצורים הדקים האלה קשורים לכוכבי ים ולמלפפונים ים ומתגוררים על קרקעית הים.950 מיני קיפודי ים שונים שוכנים באוקיינוס, כאשר רק 18 זנים הם קיפודי ים אכילים. כמה זנים נפוצים כוללים קיפוד ים אדום וקיפודי ים סגולים. הם נמצאים בין חוף הים והאוקיינוס ​​העמוק ברחבי העולם, לעתים קרובות בערוגות אצות. קיפודי ים חיים רק באוקיינוסים; הם לא יכולים לשרוד במקווי מים מתוקים.

קיפודי ים סגולים נמצאים לאורך כל חוף האוקיינוס ​​השקט, מבאחה קליפורניה, מקסיקו ועד אלסקה. הם אוכלים אצות, כולל אצות ענק, ואחד הטורפים העיקריים שלהם הוא לוטרת הים.

החלק החיצוני של קיפודי הים אינו אכיל, ומשאיר רק חלק קטן של 'בשר' בחלק הפנימי שניתן לאכול. החלק האכיל של uni נחשב למעדן המכונה ביצי קיפוד ים, שם מטעה.

יוני אינו ביצי (ביצים) של קיפודי ים אלא איברי המין המייצרים את הביצי, תפיסה מוטעית נפוצה בקרב אוכלי אוכל. בתוך כל קיפוד ים יש חמישה חלקים אכילים של uni, הנראים כמו רצועות כתומות ארוכות. יש להם עקביות דקדנטית, כמעט כמו מוס סמיך כשאוכלים אותם.

יוני נחשב לאפרודיזיאק, כמו צדפות . זה גם די יָקָר , אבל לא ממש יקר כמו כמהין אוֹ קַוויָאר . קיפוד ים אחד עולה כעת 10 דולר בשוק הדייגים של סנטה ברברה, בעוד שיורה עולה 5 דולר.

לפי Science Daily, אתה צריך לאכול uni רק במהלך חודשים המכילים 'r'. ספטמבר עד אפריל הם אידיאליים ליהנות מאוני טרי, מכיוון שתימנעו מעונת ההטלה כאשר יש פחות בשר בקיפודי הים. לאוני מחוץ לעונה יש גם בדרך כלל טעם מימי, אז עדיף להימנע מאכילת המעדן הזה ממאי עד אוגוסט.

אֶתִיקָה

אם אתה טבעוני או צמחוני, כנראה שתמנע מקיפודי ים. מכיוון שקיפוד ים הוא בעל חיים, הוא אינו מתאים לאף אחת מהתזונה. עם זאת, אם אתה מבוסס על צמחים מסיבות אתיות, דע כי לקיפודי ים אין מוח. אם אתה פסקטרי, אתה יכול ליהנות מאוכל יוני מבלי לצאת נגד המוסר שלך.

כפי שציינתי בפוסטים קודמים, אכילת בעלי חיים ספציפיים או מוצרים מהחי (כמו צדפות ) היא החלטה אישית המבוססת על המוסר ואורח החיים שלך. כפי שאתה יכול לראות, אלה לא בעיות שחור ולבן, אז עדיף ללמוד כמה שיותר על מאיפה בדיוק מגיע האוכל שלך.

קיימות קיפוד ים

באשר לקיימות, למרבה הצער היה קציר יתר מסיבי של קיפודי ים שנתפסו בטבע. מדי שנה נאספים כ-50 מיליון טון של uni, מה שגורם לירידה של כ 90% מאוכלוסיית הקיפודים . אכילת יחיד שמקורו באוקיינוס ​​תורמת לקציר יתר של בעל חיים ימי זה למרות שכל קיפוד ים מייצר כמה מיליוני ביצים בכל פעם.

בנימה חיובית, קיפודי ים נקצרים ביד על ידי צוללנים, אחת משיטות הדיג הקיימות ביותר. בשנים האחרונות, חלק מהדיג עובר לגישה בת קיימא יותר על ידי הסדרת הקציר של קיפודי ים כדי להגן על האוכלוסייה. סטיבן ווטס , מדען מאלבמה, מאמין שהוא יצר פתרון על ידי ייצור קיפודי ים שגדלו במעבדה.

זה לא רק עוזר לנושא של קציר יתר, אלא זה גם מאפשר לו להאכיל את האוני באופן שונה מאשר יוני שנתפס בטבע. לפיכך, הוא יכול לשנות את הטעם של ה-uni שלו כדי לייצר טעם שונה שעשיר יותר באומאמי מאשר uni שנתפס באוקיינוס.

עם זאת, דיג יתר אינו בעיה בכל מקום. לקליפורניה יש למעשה בעיה הפוכה. אחד הטורפים הגדולים ביותר של קיפודי ים סגולים הוא לוטרות הים, והם נמצאים כיום בסכנת הכחדה. זה הוביל להתפוצצות קיפוד ים סגול ולהרס של אצות החוף.

מה הטעם של יוני'>

ארומה של מי אוקיינוס ​​מלוחים טריים מדגישה את המרקם העשיר, הסמיך והקרמי של יוני, וטעם החמאה המתוק. בניגוד לרכיכות אחרות, אוני רך ונמס בפה.

לאוני יש טעם ומרקם מאוד מובהקים הנחשבים לטעם נרכש. כמו רוב פירות הים והרכיכות, uni לא צריך לטעום דגי אלא צריך להיות כמו ים. יש לו טעם אומאמי בולט המודגש על ידי טעם מלוח.

תלוי מהיכן מגיע קיפוד הים, הטעם משתנה. גורמים אחרים שיכולים להשפיע על טעמם של קיפודי ים כוללים כמה טרייה של ה-uni ואפילו איזה מין של uni אתה צורך.

איך לאכול קיפוד ים

עכשיו כשאתה יודע מה זה uni ואיך זה טעים, אתה אולי תוהה איך לאכול את זה. אחת הדרכים הנפוצות ביותר שתראה את יוני מוצעת היא על סושי (עוד על כך בהמשך).

אם תרצו לחוות את הטעם האמיתי של אוני, אני ממליץ לנסות אותו מוגש גולמי ישירות מהקליפה עם מעט מיץ לימון ו/או רוטב חריף, בתור יורה אוני, או כניגירי. אם אתה בפנים ברברה הקדושה , קנה אחד מ הארי וסטפני והם יראו לך איך לפתוח ולאכול יוני כמו מקצוען.

האם אתה אוכל אוני גולמי או מבושל'>

קיפוד ים נאכל בדרך כלל נא אך ניתן לבשלו. אם אתה מעריך בישול אוני, סביר להניח שתהנה ממנו ברוטב פסטה.

אנשים רבים בוחרים לאכול uni ישירות מהקליפה, מכיוון שהיא מציעה את הטעם הטרי ביותר בשיטה זו. השלב הראשון הוא שטיפת בשר קיפוד הים כדי למנוע מרקם חולי או גרוס כאשר נאכל ישירות מהקליפה.

כיצד משתמשים ב-Uni בבישול?

ישנן דרכים רבות לשלב uni בבישול, אם כי ככלל, הוא משתלב היטב עם זני פירות ים ופסטה אחרים. התהליך האופייני לבישול קיפודי ים מתחיל בניקוי ה-uni.

כדי להגיע לבשר, שפים בדרך כלל חותכים את תחתית הקליפה (מול הצירים). מתחת יש עיגול קטן שאפשר לחתוך מסביב. לאחר החיתוך, יש צורך לנקז כל נוזל בפנים. לאחר מכן, שארית הקליפה מוסרת.

בעזרת כפית, שפים יסיר בעדינות כל חלק יחיד מהקליפה ולאחר מכן ישטפו במים או במים מלוחים כדי להסיר פסולת. לאחר מכן, בשר האוני מוכן לאכילה או להכנה במנות שונות.

מתכוני יוני פופולריים

ישנן דרכים רבות אחרות ליהנות מאוני, אשר משתנות מאוד בהתאם לסוג המטבח שאתה אוכל. קיפוד הים נהנה בו מטבח ים תיכוני על קרוסטיני או מעורבב לפסטה. ביפן, זה מוגש לעתים קרובות נא עם אורז. להלן, תמצא רשימה של כמה ממנות קיפוד הים הפופולריות ביותר.

סושי קיפוד ים

ראשון ברשימת המנות הפופולריות הוא סושי קיפודי ים. מנה זו היא אחת הדרכים הנפוצות ביותר ליהנות מאוני ביפן ומסעדות סושי. בדרך כלל, uni מופיע בתפריט כניגירי, הכולל צרור קטן של אורז ומעליו אחת מרצועות ה-uni. מתכון יחיד פשוט זה מאפשר לך להתענג על העושר והעקביות הדומה למרפרף מבלי להסיח את דעתו של רטבים או תבלינים בעלי טעם חזק.

המרכיב הנוסף היחיד שנמצא ב-uni nigiri הוא טיפה קטנה של וואסבי בין חתיכת האוני לבין האורז. זה אופייני לכמות קטנה של וואסבי להיות על סושי ניגירי, מכיוון שהוא מוסיף חום קל ועוזר להוציא את הטעם של הדג, או במקרה הזה, האוני.

אוני פסטה

Spaghetti ai Ricci di Mare (ספגטי עם קיפוד ים) הוא מנת פסטה פופולרית בדרום הארץ אִיטַלְקִית אזורי חוף כמו קמפניה, סיציליה, סרדיניה ופוליה. מנת פסטה פירות ים קרמית זו עשויה לעתים קרובות עם שום ויין לבן או לימון.

יוני Shooters

בדומה ליריות צדפות, יריות אוני הם שילוב של בשר טרי טרי של קיפוד ים וחומרי טעם וריח. שוק הדייגים של סנטה ברברה מוכר יריות אוני במחיר של כל אחד, והם עשויים עם אוני, אצבע ליים ורוטב פונזו. דייג יוני מקומי לְהָצִיק ממליצה גם להכין אותם עם טקילה.

יוני חמאה

קיפוד ים הופך לאוכל פופולרי יותר ויותר בארה'ב, עם מסעדות טרנדיות יותר שמציעות חמאה יחידה במתאבנים ובמנות ראשונות. ממרח עשיר זה כולל חמאה, יוני, מיץ לימון ומלח. אתה תראה אותו בשימוש בדרכים שונות, מממרח על קרקר ועד טפטוף על גבי סטייק ניו יורק.

אולי אפילו תמצאו מסעדות שמציעות מנת פסטה המשתמשת בחמאה אוני במקום ברוטב פסטה אוני.

איפה לנסות קיפוד ים

אתה יכול ללכת לכל מסעדת סושי ולהזמין קיפודי ים בלי לחשוש עכשיו, כשאתה אוני אניני טעם ויודע מה הטעם של יוני. אמנם לא כולם אוהבים את הטעם העשיר והקרמי של uni, אבל זה אוכל ייחודי שאנשים רבים בוחרים לנסות לפחות פעם אחת בחייהם. אם אתה עצבני לגבי הכנה או בישול של יחידה בבית, נסה זאת קודם במסעדה.

מתי יוצא הפלאש

אם אתה לא באזור חוף, אתה יכול להזמין א מַגָשׁ של uni טרי נקי לשימוש לסושי או uni קפוא לשימוש בבישול.

המשך לתוכן תשואה: מנות 1-2

איך לאכול אוני קיפוד ים

זמן התכוננות 5 דקות זמן כולל 5 דקות

האם תהיתם, 'מה הטעם של אוני? או איך לאכול קיפודי ים חי? הנה איך לאכול קיפודי ים אוני בכמה דרכים שונות. אוני הוא מעדן שנהנו ממנו במטבח היפני והים תיכוני, בדרכים שונות. סנטה ברברה קיפוד ים הוא מאוד פופולרי בעיר הולדתי ולאורך כל חוף האוקיינוס ​​השקט.

רכיבים

  • 1 קיפוד ים סגול חי גדול (Uni)
  • לימון טרי או טריז ליים
  • רוטב חריף

הוראות

  1. 1. אולי כדאי להשתמש בכפפות כדי להגן על הידיים מהעמודים של קיפוד הים. הפוך את קיפוד הים החי שלך הפוך כך שהפה שלו פונה כלפי מעלה. השתמש במספרי מטבח כדי לחתוך מסביב ולהסיר את הפה.
  2. השתמש במספריים שלך כדי לחתוך את קיפוד הים לשניים. לחלופין, אתה יכול להשתמש בשתי כפות גב אל גב כדי לפצח אותו ישר.
  3. תן למים לשפוך מהקיפוד. תוכלו להבחין בגופף שחור בפנים, שהוא מזון קיפודי ים מעוכל חלקית. השתמשו בשיפוד עץ או מקלות אכילה כדי לנקות את זה כך שרק ה'בשר' הכתום יישאר בקליפה.
  4. השתמש בכף כדי להרים בזהירות את ה-uni מהקליפה. הוסף סחיטת לימון ו/או רוטב חריף כדי ליהנות מאוני טרי וגולמי ישירות מהקליפה.
  5. לחלופין, הוסף חתיכות של יוני טרי גולמי לחתיכות קטנות של אורז סושי להכין סושי אוני ולהגיש מיד עם רוטב סויה. ראה הערות להצעות הגשה נוספות לאכילת קיפוד ים.

הערות

אם אתה לא רוצה להתעסק בפתיחה וניקוי של קיפוד ים, אתה יכול לקנות מגשים של uni מנוקה בשווקי דגים.

מה הטעם של יוני?


לאוני טרי צריך להיות ארומה של מי אוקיינוס ​​מלוחים, מרקם קרמי דמוי קרם, וטעם פרפר מתוק.

מתכוני יוני


יוני משתלב היטב עם המטבח היפני, או פירות ים אחרים, במיוחד מנות פסטה ים תיכוניות וקוויאר.


1. אוני סושי: הוסף בשר יוני טרי על חתיכות אורז קטנות להכנת סושי ניגירי.

2. פסטה קיפודי ים: מוסיפים לפסטה פירות ים או מורחים על קרוסטיני לטעימה ים תיכונית.

3. יוני יורים: מניחים נתח בשר יוני טרי לתוך כוס ומעליו מעט טקילה וליים.

4. אוני קרוסטיני: מניחים נתח בשר אוני על פרוסת באגט קלוי ומקשטים בעירית פרוסה.

5. יוני דון: מכינים קערת אורז קיפוד ים. ממלאים קערה במנה אחת של אורז ומניחים את ה-uni מעל. מגישים עם ווסאבי ורוטב סויה, וכל תוספות אחרות שתרצו.

תודה לסטפני והארי שחינכו אותי על סנטה ברברה אוני בשוק הדייגים!

מידע תזונתי:
תְשׁוּאָה: 1 גודל מנה: 1
כמות למנה: קלוריות: 88 שומן טוטאלי: 2 גרם שומן רווי: 0 גרם שומן טראנס: 0 גרם שומן בלתי רווי: 1 גרם כולסטרול: 25 מ'ג נתרן: 60 מ'ג פחמימות: 18 גרם סִיב: 4 גרם סוכר: 4 גרם חֶלְבּוֹן: 6 גרם

מידע תזונה מחושב אוטומטית על ידי Nutritionix. אני לא תזונאי ולא יכול להבטיח דיוק. אם בריאותך תלויה במידע תזונתי, נא לחשב שוב עם המחשבון המועדף עליך.