להזרים את זה או לדלג על זה: 'שלוש עשרה חיים' באמזון פריים, הדוקודרמה הסלעית של רון הווארד על ההצלה המדהימה של מערת Tham Luang

איזה סרט לראות?
 

אמזון פריים סרט בלעדי שלושה עשר חיים עוד מוכיחה שאף סאגה בחיים האמיתיים על ניצחון הרוח האנושית והתחכום לא הופכת ללא הוליוודיזציה. סביר להניח שאתם כבר מכירים את הסיפור: בשנת 2018, 12 נערים ומאמן הכדורגל שלהם העזו לתוך מערה במחוז צ'יאנג ראי בתאילנד, כאשר גשם זלעפות פתאומי הביא לשיטפונות, ולכד אותם עמוק מתחת לאדמה. משימת הצלה בינלאומית ענקית בראשות פקידים מקומיים וקומץ מומחי צלילה בריטיים יצאו לעבודה, ולמרבה הפלא, לאחר 18 ימים מלאי לחץ, הצילה את כל הנערים והמאמן שלהם. הבמאי רון הווארד פיקח על הסירות בעלות התקציב הגדול הזה ( מבוסס על סיפור אמיתי ) דרמטיזציה, וזו עשויה להיות היצירה הטובה ביותר שלו מזה עשרות שנים.שלושה עשר חיים : להזרים את זה או לדלג על זה?

התמצית: הם היו צריכים לחגוג את יום ההולדת של פירפאט על ידי צעיף עוגת בובספוג. במקום זאת, הם מצאו את עצמם לכודים במרחק של קילומטר וחצי מתחת לאדמה. זו הייתה סערה מושלמת של תזמון מקרי להחריד: אחרי אימון כדורגל אבל לפני המסיבה, קבוצת הכדורגל של חזירי הפרא והמאמן שלהם קופצים על האופניים שלהם ומחנות אותם בשמחה בפתח מערת ת'אם לואנג. הם מהנהנים בכבוד לעבר מקדש הנסיכה הנרדמת - שנקרא כך בגלל שגוש ההרים דומה לאישה משתטחת - ומפטפטים וצוחקים כשהם מטפסים במורדות ומעל סלעים ודרך יערות של נטיפים. ואז הגיעו הגשמים בכוח התנ'כי. חולפות כמה שעות; ההורים מתלבטים. עד חצות, המושל מגיע למקום הומה. לוחמי חיל הים נכנסים פנימה. גבר בריטי עם מפת מערה מפורטת מופיע. זה מתוח.יש כאן הרבה פרטים - זמנים, תאריכים, מיקומים, כתוביות על המסך. ספֵּצִיפִי מיקומים, כמו CHAMBER 3 ו-T-JUNCTION, ואחריהם נתונים סטטיסטיים מבלבלים כמו 1,500 מטר. ה-SEALs נכנסים פנימה, אבל זרמים זורמים מגשם מתמשך דוחפים אותם ישר החוצה, חבוטים ומדמים. המושל Narongsak Osatanakorn (Sahajak Boonthanakit) נאנח, מקמט את מצחו. פניו החמורים של קפטן ארנונט (Theerapat Sajakul) מתחדדות - אלה האנשים הטובים ביותר שלו. הגשם ממשיך ללא רחמים. עובדים נאבקים עם גנרטורים המתדלקים משאבות כדי לשטוף חלק מהמים מהמערה. במעלה ההר, האיש המקומי Thanet Natisri (Nophand Boonyai) מארגן צוות לסכור בולענים ולהדוף את ההצפה. עיר קטנה של אוהלים ומשאיות ופועלים וטבחים ופקידים ומקומיים ותקשורת צמחה מסביב לאתר המערה.

יום 5 מגיע. בקובנטרי, אנגליה, ריצ'רד סטנטון (ויגו מורטנסן) משיג שיחה מחברו לצולל המערות ג'ון וולנתן (קולין פארל). נחוצים הכישורים המיוחדים להפליא שלהם. 'אני אפילו לא אוהב ילדים', רוטן ריצ'רד, אבל זה לא אומר שהוא לא יעלה על מטוס וינסה לעזור. הם נכנסים לתוך המהומה. 'הם חובבנים!' מכריז סרן ארנונט. בטח, אחד הוא כבאי בדימוס והשני איש IT, אבל התחביב שלהם נותן להם את הידע שחסר ל-SEALs. הם לובשים את הציוד שלהם ומרחיקים את המערה אבל את הגשם. רָגִיל. תפסיק. יום 10. ריצ'רד וג'ון מנווטים בחושך ובחושך ובסלעים ונטיפים ובנקיקים צרים וסיבובים מסובכים ומצמידים את ראשם מעל המים. 'להריח את זה?', אומר ג'ון. והנה הם, 13 נשמות יושבות על סלע משופע. הם רזים, עייפים, מפוחדים ורעבים, אבל נושמים. המאמן שלהם לימד אותם לעשות מדיטציה. יש תקווה, אבל עדיין לא איך, נטו. נותרו עוד שמונה ימים לסיפור הזה וכמעט שעתיים לסרט הזה.

צילום: אמזון

אילו סרטים זה יזכיר לך?: שלושה עשר חיים הולך יד ביד עם החילוץ , כרוניקה תיעודית מותחת בצורה יוצאת דופן של החוויה הקשה - כרוניקה תיעודית מותחת במיוחד של החוויה הקשה שבאופן מוזר לא זכתה לשום שיקול של אוסקר, אפשר להוסיף. (זה גם לא שווה כלום שיש עוד סרט על אותם אירועים שנקרא המערה , שיצא ב-2019.)ביצועים ששווה צפייה: זהו צוות חזק ויציב על פני הלוח, המשקף את הניסיון הראוי של הווארד להימנע מלהפוך את זה לסיפור לבן-מושיע. וכך, המושל אוסטנקורן הוא הדמות המורכבת ביותר כאן; אלה היו ימיו האחרונים בתפקיד, והוא משער שהממונים עליו דחפו אותו לקדמת המבצע שכנראה נדון לכישלון. קריאה קטנה באינטרנט על הבחור מעידה שהוא הורד בדרגה בגלל שסירב לשתף פעולה עם פקידים מושחתים, ולמרות שזה לא נאמר במפורש בסרט, לפנסרינגרם יש משקל דרמטי משמעותי כאן, הבלתי מילוליים שלו מציגים תבשיל קצף עדין של דאגה ודאגה כפי שאוסטנקורן עושה. החלטות קשות והתמודדויות עם הורים אבלים, המוני תקשורת צמאים ולחץ פוליטי עז.

דיאלוג בלתי נשכח: ריצ'רד הזועף והנרגן נשאר מרוכז: 'הן חבילות. אנחנו רק אנשי המשלוח'.מין ועור: אף אחד.

התפיסה שלנו: אנחנו יודעים איך זה נגמר, ובכל זאת, אנחנו עדיין מושקעים, נמשכים ליצירת סרטים ממריצים ויעילה. הווארד, סוחר סדרתי בשמאלץ כבד, שומר על טון אחיד, מחייג לאחור בציטוט המוזיקלי המתופח ומתנזר מכל מניפולציה רגשית אכזרית - כך בדיוק צריך לגשת לסיפור הזה, שכבר מרומם ומעורר תקווה ב שחור-לבן חד בדף ויקיפדיה. מתודולוגיית הדוקודרמה שלו מובטחת, הכרחית, ואני אעז לומר זאת, די מושלמת.

זהו הסרט הטוב ביותר של הווארד מאז אפולו 13 , וזו גישה שונה לגמרי לחומרים דומים, סיפור אמיתי על גבורה ואינטליגנציה מול מצוקה. ב שלושה עשר חיים , הוא משתמש בכתוביות ובגרפיקה כדי להעביר אקספוזיציה, ומבסס בבירור מגוון יצירות מורכבות ומשתלבות זו בזו - פתח המערה, החדרים הפנימיים, צלע ההר שבו פועלים סכר מים, חוות שבהן מים מופנים הורסים יבולים וכו' - כך שהוא יכול לחזור אליהם בקלות, לבדוק את הסטטוס ולסמן את ההתקדמות כאשר צוללנים ופקידים מתלבטים על מגוון מצבים קשים, ולבסוף, לבסוף, לצלול מתחת לפני השטח ולהתאים את הנערים ולהבטיח להם ולהסיח את דעתם ולמנות אותם בקטמין ולהוביל אותם דרך אזור גיהנום קלסטרופובי מפחיד, שכל צעד בדרך כרוך בסיכון.

במילים אחרות, הסאגה הזו כבר הרוויחה את הפסגות והעמקים המטרידים והמותחים שלה, הקתרזיס הרגשי שלה, ואינה זקוקה להווארד כדי להגביר אותה. אז הוא לא. הכל בעבודה של יום עבור הגיבורים של הסיפור הזה, וכך גם במאי של iots. הווארד מספר סיפור על יכולת צרופה ובלתי פוסקת בדיוק עם זה.

הקריאה שלנו: שידור זה. בימים אלה, סרטי OATS מהבית הספר הישן לא משתפרים בהרבה מזה.

ג'ון סרבה הוא סופר עצמאי ומבקר קולנוע המבוסס בגראנד ראפידס, מישיגן. קרא עוד מעבודותיו ב johnserbaatlarge.com .

זרם שלושה עשר חיים באמזון פריים